stavarna.com :: Stavaři a geodeti jedou do Irska a Lotyšska (22.03.2023 - 06:25)

Stavaři a geodeti jedou do Irska a Lotyšska

Na další praxi vyrazili naši studenti do Rigy. Vzhledem k mezinárodní situaci jsme dlouho nevěděli, zda se praxe uskuteční, ale nakonec se vše zdařilo. A byli jsme za to moc rádi. Riga nás přivítala krásným letním (až tropickým) počasím. Studenti byli ubytováni v samém centru historické části města, ve třech velkých apartmánech vzdálených od sebe asi 10 minut chůze. Vlastní praxe probíhala ve třech firmách. Tříčlenná skupina pracovala přímo v centru města na rekonstrukci cirkusu, druhá čtyřčlenná skupina dojížděla tramvají v rámci širšího centra města na stavbu velkého bytového komplexu a třetí skupina jezdila vlakem do městečka Ogre, kde pracovala na dvou menších stavbách. Práce zpravidla končila kolem 15. hodiny, vzhledem k dlouhým letním dnům byl dostatek času i na výlety k moři do letoviska Jürmala nebo poznávání samotného města. Stravování bylo individuální. Studenti měli karty do sítě restaurací Lido  a hotové peníze na nákup potravin na snídaně a obědy. Tady se projevila kreativita jednotlivých skupin. Na jídelníčku tak byly palačinky, lívance, těstoviny, kuřecí maso v různých podobách, saláty a další. Oříškem byla najít v lotyšském supermarketu kvasnice, ale i to se zdařilo.

Myslím, že celý pobyt si všichni užili, krásné počasí k tomu určitě přispělo. Všichni studenti byli velmi samostatní, zodpovědní, kromě nadměrné váhy jednoho kufru na letišti vše proběhlo bez problémů. 

O projektu informovala i firma Limeni

A  dojmy studentů z praxe?

Míra:

Pracoval jsem ve firmě Limeni, která se zabývá podlahářstvím, pokládání podlah, podlahové topení, izolace atd. Firma sídlila v centru Rigy, takže jsme nemuseli nikam daleko dojíždět. Celé dva týdny jsme pracovali na bytovém komplexu, kde bylo mnoho bytů, tudíž jsme měli práce až nad hlavu. Začínali jsme vyklízením děr, ze kterých vedli trubky pro radiátory, následně jsme je zaizolovali a poté zalili betonem. Náš šéf mluvil plynule anglicky, takže jsme se v pohodě dorozuměli, avšak dělníci na stavbě byli většinou z Ruska, tudíž jsme si s nim moc nepokecali. Riga je krásné město a jsem strašně rád, že jsem se něčeho takového zúčastnil. Jestli se Vám taková možnost naskytne, určitě neváhejte, nebudete litovat. 

Vít:

Pracoval jsem ve firmě Limeni. Firma se zabývá podlahářstvím (podlahové topení, izolace, zalití betonem, a pokládáním podlah). Firma sídlila přímo v Rize, takže jsme se nemuseli nikam daleko dopravovat. První den nám náš šéf, který uměl plynule anglicky, ukázal celé staveniště a vysvětlil nám naši práci na celé dva týdny. Jelikož se jednalo o velký bytový komplex s mnoha byty, bylo proto dost práce. Naše práce však nebyla dělat celé podlahy, ale vyčistit díry u trubek které vedly k radiátorům, následně je zaizolovat a poté vylít betonem. Na stavbě pracovalo přes padesát dělníků z toho skoro všichni byli z Ruska a tak se s nimi nedalo nijak dorozumět. S prací jsem byl spokojen a byl jsem rád že jsem se i něčeho přiučil. Navíc jsme o víkendech jezdili na výlety a nebo jsme po práci jeli k moři se vykoupat.

Šimon:

Na naší dvoutýdenní praxi v Lotyšsku jsem pracoval v menší firmě. Vždy jsme pracovali mimo Rigu, takže jsme se do práce dostávali vlakem. Vždycky jsme vystoupili ve městě Ogre, odkud nás zaměstnanci vozili na stavbu. Celkem jsme vystřídali 3 stavby. Náplň naší práce bylo hlavně natírání, podávání, řezání, zametání a také sundávání staré krytiny. Na pracovišti nás občas naučili i nějaká Lotyšská slova a mi je i nějaká Česká. Práce byla poměrně jednoduchá a občas i zábavná.
Praxi hodnotím kladně

Vanessa:

Během dvoutýdenní praxe v Lotyšsku jsem pracovala ve firmě jménem Limeni společně s dalšími spolužáky. Tato firma se zabývá hlavně podlahami. Pracovali jsme na stavbě sedmipodlažního komplexu v Rize. Naše náplň práce po dobu dvou týdnů byla čištění následné izolování a betonování děr, kterými vedly trubky na topení. Celou dobu nás měl na starost náš šéf, který nám práci vysvětlil a i ukázal. Společně se spolužačkami jsme bydlely na apartmánu. Také se mi líbily výlety, které byly pro nás připravené o víkendech. Celkově se mi pobyt v Lotyšsku líbil a jsem ráda, že jsem mohla jet přineslo mi to spoustu zážitků a zkušeností, jako například se více osamostatnit a nebo jenom procvičit angličtinu. Určitě bych ráda zase s Erasmem v budoucnu někam vycestovala.

Ondřej:

V Lotyšku jsem pracoval v malé firmě , která měla asi 6 zaměstnanců a sídlila ve městě Ogre hodinu cesty od hlavního města Lotyška Rigy.
Můj pracovní den vypadal tak že jsem se společně se svými dalšími spolužáky sešel na hlavním nádraží, odkud nám jel vlak do práce. Po hodině cesty jsme vystoupili v nevelkém městě Ogre kde na nás na parkovišti čekal pracovník, který nás dovezl na stavbu. Za 14 dní pobytu jsme vystřídali tři stavby na kterých probíhala rekonstrukce střech. Naši náplní práce byli různé pomocné a neodborné práce. Jako je podávání střešního materiálu, řezání latí, sundávání staré krytiny, ale i zametání. Práce nebyla velmi náročná, ale bylo jí dostatek. Ve tři hodiny odpoledne pro nás přijel opět pracovník, aby nás odvezl na vlak zpět do Rigy.
Praxi hodnotím kladně, především proto že jsem se naučil novým pracovním postupům. Ale i z důvodu, že mě práce bavila.

Emma:

Na dvoutýdenní stáži v Lotyšsku jsem pracovala ve firmě Herkules team, která sídlila kousek za hlavním městem Riga. Je to menší rodinná firma, která se zaměřuje na rekonstrukce a výstavby rodinných budov.

Během dvou týdnů jsem spolu s ostatními žáky navštívila dvě stavby v malém městečku. Každý den jsme museli dojíždět vlakem (cca 45 minut) až do Ogre, kde na nás před nádražím vždy čekal někdo z firmy a autem nás dopravil přímo na staveniště. V prvním týdnu jsme pomáhali na stavbě rodinného domku, natírali jsme dřevěný přístřešek pro auta, rozebírali lešení a uklízeli pracovní plochy. V druhém týdnu jsme pomáhali vyměnit střechu na starším rodinném domě, ve kterém bydlela moc milá paní staršího věku, která nám poslední den naší praxe nechala dovézt za odměnu pizzu.

Praxe i pobyt v Lotyšsku jsem si velmi užila a doufám, že budu mít znovu tu možnost podívat se někam do cizí země a učit se novým věcem s Erasmem.

Jakub

Moje praxe probíhala v Ogre, to je město blízko hlavního lotyšského města Riga. Pracoval jsem ve firmě Hercules team. Za dva týdny jsem byl na 3 stavbách. Hlavní naplní práce bylo sundávání a pokládání střešní krytiny. Naučil jsem se jak se skládá lešení a jak funguje nastřelovací pistole. Zaměstnanci ve firmě byli chytřejší a více přátelští než jsme mohli čekat, takže vytvořili super prostředí. Věnoval se nám syn šéfa, který byl v našem věku a byl ochotný skočit jak pískneme. Celkově jsem si pobyt v Rize užil a přiučil jsem se spoustu věcí. Doufám, že se jednou zase podívám na Erasmus a poznám nové místo.

 Barbora 

Pracovala jsem ve firmě Herkules team. Je to malá firma, která se specializuje na rekonstrukce a stavby rodinných domů se sídlem v Ogre, vzdálené 30 kilometrů od Rigy ( tam jsme bydleli). Každý den jsem na praxe dojiždeli vlakem. Na vlakovém nádraží na nás čekal někdo z firmy, kdo nás odvezl na staveniště. Za dva týdny jsme byli na dvou stavbách. První byla stavba malého rodinného domku. Naší prací tam bylo natírání dřevěných částí přístřešku na auta a uklízení před předáním stavby. Na druhém místě jsme pomáhali s výměnou střechy. Tam jsme si zkusili práci přímo na střeše a také jsme natírali.

Z počátku se nám zdálo, že dojíždění bude velká nevýhoda, ale nakonec jsme byli rádi za to, v jaké firmě jsme.

Natálie

V Lotyšsku jsem pracovala ve firmě s názvem Limeni, tato firma na stavbě plnila funkci subdodavatele pro výrobu podlah. Pracovali jsme na velké stavbě bytových domů nedaleko centra města. Na stavbu jsme jezdili tramvají a cesta trvala přibližně 10 minut od místa, kde jsme byli ubytovaní. Za úkol jsme dostali dokončení podlahy kolem trubek  určených pro topení. Kde jsme pokládali izolaci a následně jsme si sami míchali beton, který jsme na izolaci pokládali. Zaměstnanec firmy Limeni, co nám práci vysvětloval byl velmi milý. Když jsme měli s něčím problém, byl ochotný vše hned vyřešit a pomoct nám. Ne vždy se dalo všude domluvit anglicky, protože v Lotyšsku lidé mluví hlavně lotyšsky ,ale všichni byli velmi vstřícní a vždycky se dalo nějakým způsobem domluvit. Jsem ráda že jsem měla možnost na praxi jet a myslím že mi to dalo hodně nových zkušeností do života.

Ondřej Š.

Během mé dvoutýdenní praxe v Lotyšsku jsem měl šanci pracovat na rekonstrukci jednoho z nejstarších cirkusů v Evropě. Pracovali jsme v Rize, ve které jsme měli i ubytování. Byli jsme v centru starého města, takže jsme to měli všude kousek a do práce asi 10 minut pěšky. Na stavbě jsme pracoval s dalšími dvěma kamarády. Náš stavbyvedoucí Arthur nás se vším seznámil a vysvětlil, co máme dělat. Po většinu času jsme odstraňovali staré kabely, trubky či zábradlí na schodišti. V Rize mě to moc bavilo a myslím si, že jsem se tam naučil spoustu nových věcí, ico se týče angličtiny. 

Matěj 

Pracoval jsem ve firmě, která se zabývala opravou a rekonstrukcí budovy cirkusu v hlavním městě Lotyšska, Rize. První den jsme měli krátkou prohlídku stavby kde nám mistr, který mluvil plynule anglicky, vysvětlil, co budeme následujících čtrnáct dní dělat. Pracovali jsme v prostředí, kde bylo převážně Lotyšů a Ukrajinců, takže jsme si popovídali akorát s naším mistrem Arthurem. Naše náplň práce bylo odstraňování starých kabelů vezdi, sundávání trubek a plechových boxů, ošetřování betonu od mechu a trochu jsme i pouklízeli na stavbě. Kromě práce jsme měli také spoustu volného času, tak jsme si mohli užít odpoledne u moře nebo zkoušením uvařit něco k jídlu. O víkendech jsme měli výlety a občas i nějakou večerní zábavu.