foto Robert Lefan
Hned po příchodu na staveniště jsme si museli pročíst pokyny k bezpečnému pohybu po staveništi a podpisem stvrdit, že jsme je vzali na vědomí. Nikdo by nestál o to, aby se mu něco přihodilo ...
Pak se nás ujal jeden z provádějících techniků a ukázal nám fyzikální model plavební komory v měřítku 1:50. Ten zkonstruovali na ČVUT v Praze a ověřovali si v něm, jak se budou chovat lodě při jeho plnění a odpouštění vodou.
Po chvíli teoretického výkladu, mimochodem velice zajímavého, jsme se vydali prohlédnout plavební komoru ve skutečné velikosti. Její výstavbu provádí firma Metrostav.
K plavební komoře jsme museli přejít po lávce přes jez. Ten je se svou výškou 7,5 metru údajně nejvyšší na řece Vltavě.
A teď už stojíme nad plavební komorou. Ta umožní plavidlům překonat výškový rozdíl hladin řeky před a za jezem.
Tloušťka stěn komory je v průměru 2,5 metru. Až do ní vplují lodě, hladina vody se během 7 minut vyrovná a plavidla pak mohou pokračovat buď směr Hluboká nebo opačně - do Budějovic.
Komoru uzavírají hydraulicky ovládaná ocelová vrata. S jejich vahou 20 tun je zvládne otevřít nebo zavřít opravdu jenom hydraulika.
Nejenom letiště má svou řídící věž. Z velínu plavební komory bude možné novým řídicím systémem ovládat plavební i jezové prvky včetně vjezdu do přístavu. Plavební komora včetně rejd bude osvětlena.
Pohled na rozestavěnou dolní rejdu (pod jezem). V obou rejdách, tvořených štětovými stěnami, budou umístěna čekací stání pro malá a návrhová plavidla.
Od plavební komory jsme přešli k ochrannému přístavu, kde bude moci kotvit 23 malých plavidel a 2 velké lodě. V případě povodně lze přístav uzavřít a lodě budou chráněny před poškozením.
Montážníci firmy Hochtief připravují osazení pro zvedací most (první v republice), který bude vybudován jako součást příjezdové komunikace k plavební komoře.