foto Robert Lefan
Majitel firmy pan Kadlec nás nejprve seznámil s materiály, které zpracovávají. Nejčastěji pracují se žulou a mramorem, nakupují desky o ploše několika metrů. Na skladě je kámen z Indie, Číny, Jihoafrické republiky či Brazílie.
Desky se nejprve nařežou na požadované rozměry. V kamenictví používají automat se speciálním řezným kotoučem, který pracuje s maximální přesností a řez lze provést i pod různými úhly.
Řeže se v proudu vody. Ta zabrání vzniku velkého množství prachu a zároveň chladí pilu. Pro zajímavost - pracují-li současně všechny stroje v dílně, spotřebují za minutu 600 litrů vody!
Teď stojíme u stroje na broušení a leštění. Ten dokáže perfektně zabrousit boky kamenné desky. Řízen je počítačem, ale ani tady se to neobejde bez účasti kameníka. Ten musí nejen dobře ovládat své řemeslo, ale stroj naprogramovat, zvolit vhodný brusný nástroj...
Na co nestačí stroj, tam musí nastoupit šikovné ruce. V pozadí provádí kameník ruční zabrušování hran komplikovaných a zakřivených ploch. Dokáží vám tady například zapustit varnou sklokeramickou desku do desky kamenné...
Na závěr prohlídky nám pan Kadlec vysvětlil, jak se vytvářejí nápisy na náhrobky. Na počítači se nápis navrhne, zákazník si vybere typ písma. Vytiskne se samolepící šablona, podle které se nápis "vypískuje" (tryskání pískem) do kamene. Pak se natře speciální kapalinou do které se vtiskne zlatá fólie (ta je opravdu ze zlata). Ve finále se vše vyhladí a opět přetře roztokem.