Moderní stavebnictví se neobejde bez vyspělé moderní techniky a pokročilých technologií. Při výuce studenti získávají přehled o stavebních strojích a zařízeních a možnostech jejich využití ve stavební výrobě. Poznatky a vědomosti využijí nejen ve svém dalším studiu, ale i v projektování, přípravě nebo realizaci staveb.
Obsahové vymezení předmětu
Předmět stavební stroje se vyučuje ve druhém ročníku ve studijních oborech Pozemní stavitelství, Dopravní stavitelství a Vodohospodářské stavby 2 hodiny v týdnu.
Úvodní hodiny jsou věnovány spalovacím motorům a jejich funkčním částem. Dále se výuka zaměřuje na:
- dopravní a manipulační techniku
- zvedací a montážní zařízení
- stroje používané při stavbách vozovek
- stroje pro speciální zakládání
- bezvýkopové technologie
- tunelovací práce
- výrobu, dopravu a zpracování malt a betonů
- lešení
- demolice, recyklace stavebních materiálů
- dokončovací techniku ve stavebnictví
Nedílnou součástí výuky je i seznámení s požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci se stroji. Při výuce je v maximální možné míře využívána audiovizuální technika a multimediální výukové prostředky.
Požadovaná učebnice ke studiu:
Vaněk, Antonín: „Strojní zařízení pro stavební práce", nakl. Sobotáles, Praha 1999
Hodnocení a klasifikace
Během pololetí jsou studenti průběžně klasifikováni. Zpravidla po ukončení jednotlivých tematických celků následují písemné testy (váha známky - 100 %).
Studenti jsou hodnoceni i na základě ústního zkoušení (váha známky - 150 %).
Součástí klasifikace je i hodnocení sešitu, jehož provedení je z části požadováno formou domácí přípravy na vyučování (váha známky - 80 %). Kontrola sešitů proběhne během první lednové hodiny (za 1. pololetí) a první červnové hodiny (za 2. pololetí). Úspěšná pololetní klasifikace v předmětu je podmíněna předložením vlastního doplněného sešitu.
V průběhu pololetí každý žák vypracuje nejméně jeden úkol v elektronické podobě na předem dohodnuté téma a jeho zpracování bude prezentovat v rámci vyučovací hodiny. Hodnocena bude správnost a úroveň vypracování úkolu a způsob prezentace před třídou. Váha známky je stanovena na 100%.
Žáci budou hodnoceni i za aktivní práci při hodině nebo mimořádnou domácí přípravu. Váha známky bude určena individuálně a v systému BAKALÁŘ označena jako aktivita.